top of page
מרפאת שיניים ד"ר שחר דריי - שיקום הפה
מרפאת שיניים - ד"ר שחר דריי לוגו
סתימות וטיפולי שורש

שיקום הפה

המונח הרחב "שיקום הפה" טומן בחובו את כלל הטיפולים הדנטאליים שתכליתם לשחזר את השיניים, הן פונקציונלית והן אסתטית. נמנים עליו טיפולי שיניים משמרים כגון סתימות, טיפולי שורש, כתרים, אבל גם טיפולים מורכבים יותר כמו השתלות שיניים, גשרים, שיקום הפה באופן מלא ועוד.

הודות להשתכללות הטכנולוגית בתחום רפואת השיניים והמצאת השתלים הדנטאליים, כיום כבר כמעט ולא נהוג לבצע שיקום נייד (שיניים תותבות). המגמה עוברת יותר ויותר לפתרון של שיקום קבוע ע"י שתלים. זוהי צורת השיקום הבריאה והאסתטית ביותר, עמידה ויציבה לאורך זמן ומעניקה שיפור לאין ערוך באיכות חיי המטופל. גם ביצועה הלכה למעשה הפך זה מכבר לשגרת יומה של המרפאה. כיום ניתן לצאת מהמרפאה תוך מספר שעות עם שיניים חדשות בפה.

כתרים
סתימות וטיפולי שורש ד"ר שחר דריי רופא שיניים

סתימות וטיפולי שורש

כאשר כותרת השן נפגמת כתוצאה מעששת או חבלה, אבל ההרס עדיין לא חדר את השכבה העמוקה ועדיין לא פגע בעצב, ניתן לבצע שחזור הכותרת, היינו "סתימה" בצבע השן. אם ההרס בכותרת השן גדל לממדים של פגיעה בעצב יש צורך בטיפול שורש.

במבנה הפנימי של השן ולכל אורכה, כלומר מחוד השורש ועד כותרת השן, עוברת מעין "צמה" שמורכבת מעצב, כלי דם ולימפה. אם כתוצאה מחבלה, עששת, מחלת חניכיים, מחלת עצם וכו', צמה זאת נפגעת - גם באיזור הכותרת וגם בשורש של השן, היא מזדהמת, והזיהום גורר כאבים עזים וסיבוכים בלסת. על מנת למנוע זאת יש צורך בהסרת הצמה המזוהמת והמודלקת ע"י טיפול שורש.

הסרת הצמה משמעה הסרת כל המרקם בצורה מכאנית מתוך החלק הכותרתי ומתוך תעלת השורש של השן הפגועה.

הרחבת התעלה בשלב הבא של טיפול השורש תאפשר סגירה ואיטום התעלה בצורה הרמטית שתמנע זליגת חיידקים לתוכה מחדש. סגירת התעלה מתבצעת ע"י חומרי איטום מיוחדים. בהמשך יסגור הרופא את פתח הגישה בשן ע"י מבנה והשלמת החלק הכותרתי של השן בסתימה לבנה. ראוי לציין שכאשר שן עוברת טיפול שורש, היות והוסר ממנה המרקם הצמתי שמזין אותה,  היא הופכת לשן עדינה, יבשה ופריכה יותר. במרבית המקרים לא נסתפק רק בסתימה לבנה (מבנה) אלא נכסה את השן גם בכתר על מנת לחזק את השן ולשמור עליה לאורך זמן, ובאותה מידה גם לשמר את המבנה האסתטי שלה.

כתרים

כתר הוא תותב, היינו - גוף זר בחלל הפה, המדמה כותרת שן. הכתר הינו קבוע, איננו נשלף והוא מודבק או מוברג על המבנה המתאים (ראה להלן) ומשמש הגנה קבועה לשן.

בכתר משתמשים באחד מהמצבים שלהלן:
 

  1. כותרת השן פגומה או קיימת חלקית, אבל קיים שורש. במקרה כזה הרופא מטפל רק בכותרת: מקטין את הכותרת החלקית של השן ע"י השחזה במקדחים, ומשהוקטנה - מכסה אותה בכתר שמדמה את כותרת השן הטבעית שחסרה. 
     

  2. כותרת השן נעדרת לחלוטין, אבל קיים שורש. במקרה כזה הרופא קודם יתאים מבנה על גבי השורש הקיים, מעין כותרת שן "בקטן", ואת המבנה הזה יכסה בכתר שמדמה את כותרת השן הטבעית שחסרה.
     

  3. היעדר מוחלט של השן כולה, כלומר לא קיימת כותרת שן וגם לא שורש. למקרה זה 

         שני פתרונות אפשריים:

  • הפתרון האופטימלי – שתל. הרופא מחדיר בורג לעצם המטופל כדי לדמות שורש. לאחר מכן מתאים מבנה כאמור לעיל, ועליו מלביש את הכתר שמדמה את כותרת השן הטבעית שחסרה.

  • הפתרון הפחות מומלץ - גשר. גשר הוא מקבץ של כתרים (לפחות שניים) המחוברים יחדיו לצורך שיחזור חוסר מוחלט של שן. זהו כאמור, הפתרון פחות מומלץ היות והוא מצריך השחזה של שיניים סמוכות ובריאות.

כיתרי זירקוניה
כתרי אי-מקס
כתרי זירקוניה - ד"ר שחר דריי רופא שיניים

כתרי זירקוניה

כתרי זירקוניה עשויים חומר שנקרא "זירקוניום". בדומה ליהלום, זהו חומר אסתטי שקוף, חזק ועמיד מאוד, בעל תכונות אופטיות שמדמות באורח מיטבי את מרקמה הטבעי של השן.

החומר יכול לשמש הן בציפוי שלם של שן טבעית שנהרסה, וזאת על מנת למנוע את שבירתה בהמשך, והן ככתר על גבי שתל. נוסף על מראה השן הטבעית שהזירקוניום מעניק לכתר, כתרי זירקוניה הם כתרים שהחניכיים מאוד אוהבים וחיים איתם בהרמוניה. זאת הסיבה שקיימת כיום העדפה גוברת לשימוש בכתרי זירקוניה. יחד עם האימקס, מדובר בשני החומרים הכי דומיננטיים ופופולריים כיום בשיקום הפה.

כתרי אימקס

האימקס הינו חרסינה דחוסה במיוחד, והוא נחשב לחומר מאוד אסתטי ועמיד. משתמשים באימקס כשיש צורך לכסות באופן גורף שן בעלת גוון כהה במיוחד או שן שמכוסה בכתמי פיגמנטציה כהים במיוחד.

בדומה לכתרי זירקוניה גם כתרי האימקס מעניקים תוצאה אסתטית מקסימלית הקרובה למראה הטבעי של השן. ההבדל בינו לבין חומר הזירקוניה הוא בכך שהאימקס, בהיותו פחות שקוף מזירקוניום,  מעניק מיסוך טוב יותר לשן מוכתמת ופגומה במיוחד ונותן תוצאה אסתטית מעט טובה יותר מחומר הזירקוניום שהינו שקוף יותר. זאת הסיבה שהוא גם יקר יותר מזירקוניה.

שני הכתרים נחשבים מעולים, הן מבחינה אסתטית והן פונקציונלית – חוזק, עמידות, התאמה נוחה לרקמות הפה ולחניכיים.

שיקום פה מלא

שיקום פה מלא יבוצע במקרים שבהם קיים בפיו של המטופל הרס נרחב בשתי הלסתות, הן במישנן (קו השיניים) והן בעצמות הלסת. ניתן לבצע שיקום פה מלא תחת הרדמה - "סדצייה הכרתית" בליווי רופא מרדים בתחומי המרפאה עצמה.

הליך מקיף כזה מתחיל בניקיון טוטאלי כללי של חלל הפה ע"י עקירות, במידה ונותרו בפה שיניים הרוסות או ניידות כתוצאה ממחלת חניכיים. הרופא עוקר את כל השיניים בשתי הלסתות הפגומות ובאותו מעמד מבצע גם השתלת עצם וגם החדרת שתלים.

השתלת שיניים דיגיטלית

שימוש בתוכנת מחשב ייעודית בשילוב נתונים מצילום ה – CT של המטופל, מאפשרים לתכנן במדויק מראש את המיקום האופטימלי של השתלים שיוחדרו ללסת וכפועל יוצא, ניתן להכין מראש באופן המדויק ביותר גם את השיניים הזמניות. הרופא עושה שימוש בסד כירורגי ממוחשב – מעין "מודל", כלי עזר כירורגי, שדרכו קודחים את השתלים בזויות ובעומקים הנכונים.

לצאת ביום אחד עם שיניים בפה

מטופל שעובר השתלת שיניים ביום אחד יכול לצאת מהניתוח עוד באותו היום עם שיניים בפה. אמנם מדובר בשיניים זמניות, אבל הן מוברגות על גבי שתלים (לא מודבקות!) ואינן נשלפות. זוהי העמסה מיידית. השיניים הזמניות המוברגות משמשות להמתנה של כ- 5 חודשים, לאחריה נמסרת העבודה הקבועה.

In: שיניים מוברגות | Out: שיניים מודבקות

את השיניים הזמניות שמוסרים בהברגה מיד עם תום הניתוח מחזק הרופא ע"י שלד מתכת הנמצא בבסיס הגשר. שלד זה מקבע באופן מדויק ואחיד את כל השתלים שאך עתה הוחדרו ללסת ובכך תורם ליציבות הראשונית של השתלים בתהליך קליטת השתל בתוך העצם. יציבות זאת מאפשרת את המעבר המדויק והבריא ביותר של כוחות הלעיסה מן הכתר אל השתל (שלא כמו בעבודה מודבקת) מה שמאריך את חייה של כל עבודת שיקום הפה.

בעבודה המוברגת גם נחסך שימוש בדבק (בין הכתר למבנה) שעלול לגרום לדלקות סביב השתלים, לפגיעה בחניכיים סביב השתל – "פריאימפלנטיטיס" וגם לאובדן השתל במצבי קיצון.

שיקום פה מלא

תחומי טיפול

טיפול בסדצייה הכרתית 

טיפולי שיניים לחרדתיים

ליווי רופא מרדים 

סתימות וטיפולי שורש

סוגי כתרים

שיקום פה מלא

טיפולי חניכיים ושיננית

חדש!

רפואת שיניים ילדים

עששת ילדים | מניעת עששת
איטום חרירים וחריצים  שיננית |  סתימות | טיפולי שורש | קיטוע מוך
כתר טרומי | עקירות

גז צחוק

ציפויי שיניים:

למינייט, אימקס 

כתרי זירקוניה

כתרי אימקס

הלבנת שיניים

השתלות שיניים

למחוסרי עצם

השתלת שיניים בזאלית

השתלת שיניים דיגיטלית

השתלת שיניים ביום אחד

bottom of page